28

Araştırma Görevlileri

yaseminezber

Araş. Gör. Dr. Yasemin Ezber

e.mail: ezber [at] itu.edu.tr
phone: +90 212 285 61 08
researchgate link: researchgate.net/profile/Yasemin_Ezber

İlgi alanları:

Doktora öncesi ve doktora sırasındaki araştırmalarımda Mezo ölçek sirkülasyonlar üzerinde yoğun olarak çalıştım. Özellikle, şehirlerin yaratmış olduğu şehir ısı adası ve etkileri, bunun yanı sıra diğer önemli bir mezo ölçek sirkülasyon olan deniz meltemleri ve her iki sirkülasyonun etkileşimleri üzerine incelemeler gerçekleştirdim. Lokal ölçekte önemli etkileri olan mezo ölçek sirkülasyonların çevresel etkisi üzerine de çalışmalarım devam etmektedir.  

Sinoptik ölçekte meydana gelen aşağı seviye alçak jetleri (LLJ) ve atmosfer modelleri yardımı ile kısa süreli rüzgar tahmini üzerinde araştırmalarım devam etmektedir. Ayrıca, arazi örtüsü değişiklğinin iklim değişikliği üzerine etkisinin incelemesi ile ilgili çalışmalarda yer almaktayım.

Biyografi:

2002- Research Assistant, Istanbul Technical University, Eurasia Institute of Earth Sciences
2006-2008 Researcher, Atmospheric Hazard Modeling Laboratory, George Mason University, USA
2003-2009, PhD., Istanbul Technical University, Eurasia Institute of Earth Sciences
2000-2003, M.Sc., Istanbul Technical University, Eurasia Institute of Earth Sciences
1997-2003, Bs., Istanbul Technical University, Meteorological Engineering
1995-1997, Associate Degree, İstanbul University, Control Systems and Technology

Öne çıkan 5 yayını:

Ezber Y. , O. L. Sen, Z. Boybeyi and M. Karaca:Investigation of local flow features in Istanbul. Part II: high-resolution real case simulations,Int. Journal of Climatology (accepted).

Ezber Y. , O. L. Sen, Z. Boybeyi and M. Karaca:Investigation of local flow features in Istanbul. Part I: high-resolution sensitivity simulations,Int. Journal of Climatology, doi: 10.1002/joc.4248.

Cervone G., P. Franzese , Y. Ezber, and Z. Boybeyi: Risk assessment of atmospheric emissions using machine learning, Nat. Hazards Earth Syst. Sci. 991-1000, 2008.

Ezber Y., Sen, Ö.L., Kındap,, T.,, Karaca, M..: Climatic effects of urbanization in Istanbul: A statistical and modeling analysis. International Journal of Climatology,Volume 27, April 2007.

Tüm yayınları-->